Za nami drugi spacer ulicami Gmina Zbąszyń
Tym razem powędrowaliśmy za groblę. Nowe domki za groblą czyli na Plac Wolności. Pani Ula opowiedziała między innymi o samym ulokowaniu i charakterystyce miejsca, które powstało już na początku XVIII wieku. O osadnikach protestanckich ściągniętych do Zbąszynia przez Stefana Garczyńskiego oraz o wątku tkackim. Poznaliśmy historię między innymi: gospody na rogu (obecna pizzeria), Pomnika (dwóch – z lat 20 i 60), szkół, domu pastora oraz Kościoła ewangelickiego (dwóch – szachulcowego oraz murowanego z charakterystyczną kopułą), domu Braci Grzybowskich oraz młyna i tartaku. Następnie przeszliśmy przez „Rojbergasse” w kierunku jeziora, poznając historię starej kąpielni oraz Plaży Łazienki. Naszym punktem finałowym była stara gazownia oraz miejska łaźnia.
Bardzo lubimy takie spotkania, rozmowy, wspomnienia.
Cieszymy się, że spacery cieszą się sporym zainteresowaniem.
Już dziś zapraszamy na kolejny spacer – 23 czerwca (wtorek). Powędrujemy do Parku poznając historię tego miejsca sięgającą odległych wieków.
Serdecznie zapraszamy – na spacer nie trzeba się zapisywać.
Foto wykonała nasza Kasia.





























